Loading...

Anglický chrt – svalnatý a ušlechtilý

Toto známé plemeno anglického chrta, ve své původní vlasti nazývané greyhound, dorůstá do výšky 70 až 76 cm. Přitom může dosáhnout hmotnost přibližně 30 až 35 kg. Štíhlé, a přece silné obdélníkové tělo je typické svým zataženým břichem, které je pro chrty příznačné. Hlava je vysloveně podlouhlá, nos je silný a špičatý. Anglický chrt má jemnou a krátkou srst, která je hustá a lesklá. Přípustné je několik rozdílných barev a barevné kombinace.

pes racing

Povaha a temperament

Při závodech běží anglický chrt s plným nasazením. Může dosáhnout rychlosti až 70 km / h. Doma je ale anglický chrt naopak poměrně zdrženlivý, klidný a citlivý. Potřebuje velmi mnoho lásky. K jeho dobrým vlastnostem můžeme připočítat i obrovskou ostražitost.

Vhodné prostředí

Pokud chcete chovat anglického chrta v bytě, tak se mu musíte postarat o dostatek zaměstnání a hodně pohybu. Neradíme chovat toto plemeno, stejně jako některá jiná plemena, jako takzvaného luxusního psa. Aby se anglický chrt cítil dobře, potřebuje hodně pohybu a dostatek místa. S dětmi nemusí vždy vycházet zrovna nejlépe. Souvisí to s tím, že tento elegantní chrt je dost náladový a když chce mít klid, je třeba mu ho dopřát.

Původ

Ačkoli je velmi starobylý a navazuje na staré orientální chrty typu salukiho, do své neobvykle ušlechtilé podoby byl vyšlechtěn až v průběhu 18. století ve Velké Británii.

Popis

Velký svalnatý hladkosrstý chrt ušlechtilých proporcí. Hlava dlouhá, s plochou lebkou, nepatrným stopem a mocnými čelistmi. Oči oválné, šikmo uložené, přednost mají tmavé. Uši malé, jemné, ve tvaru růžového lístku. Krk dlouhý, svalnatý, elegantně klenutý. Končetiny dlouhé, rovné, svalnaté. Ocas dlouhý, níže nasazený, postupně se zužující, mírně ohnutý. Srst krátká, jemná, přiléhající. Barva černá, červená, bílá, žlutohnědá, plavá, pruhovaná, modrá, případně kterákoli z těchto barev kombinovaná s bílou. Velikost: Ideální kohoutková výška psů 71-76 cm, fen 68-71 cm při hmotnosti okolo 30 kg.
vychrtlý pes

Zvláštní nároky

Každý, kdo si chce opatří anglického chrta, by mu měl umožnit vyžití na dostihové dráze. Jiným způsobem lze těžko vyhovět jeho pohybovým nárokům, zvláště, když je pouze málokdy možné pustit jej z vodítka.