Loading...

Barvy v interiéru a jejich významy

Jedno z nejtěžších rozhodnutí při zařizování pokoje je vybrat tu správnou barvu na stěny místnosti. Je třeba si uvědomit, že barva bude ovlivňovat naše pocity, náladu ale i kreativitu nebo pracovní nasazení. Je nutno brát ohled na velikost pokoje, členění pokoje a jeho osvětlení. Pokud místnost není dostatečně osvětlena, není vhodné mít stěny v tmavých odstínech.
vzorník barev
Žlutá
Na člověka působí otevřeně a vesele, přináší optimismus a harmonii, povzbuzuje, osvobozuje a pomahá nám uklidnit naši mysl. Někdy ale spojována s povrchním chováním. Barva vhodná do obývacího pokoje nebo kuchyně a jídelny.
Oranžová
Rozvíjí kreativitu a hravost, působí staticky a vyvolává pocit radosti a jistoty. Je spojena s představou tepla, zlata, bohatství. Velmi často se objevuje v obývacích pokojích, kuchyních nebo jídelnách.
tulipány na stole
Zelená
Předává nám pocit bezpečí, pomyslný kontakt s přírodou a velmi podporuje kreativitu. Světlejší odstíny zelené jsou například vhodné do ložnice, obývacího pokoje nebo pracovny. Sytější zelená v kuchyni nebo v jídelně.
Modrá
Barva chytrosti, míru a spokojenosti. Přináši klid, relax a pomáhá nám uklidnit celý organismus a plně se soustředit na svoji práci. Vhodná především do ložnice a pracoven.
Červená
Vzrušující barva, velmi enegrická. Spojena s představou ohně, krve, tepla a lásky. Je vhodná do kuchyně a jídelny, protože podporuje chuť k jídlu a napomáhá nám ke správnému trávení.
Fiálová
Melancholická barva, působí tajemě a rozvíjí naši duchovní záležitost.
Růžová
Barva něhy, jemnosti a oddanosti. Symbolizuje lásku a oddanost a často narušuje vztah k realitě.
Hnědá
Evokuje pocit domova, pohodlí, pořádku a jistoty. Vhodná především jako barva nábytku a doplňků.
Černá
Neutrální barva, která pro velkou část lidí znamená smutek.
Bílá
N
eutrální barva, která zvyšuje účinky ostatních barev. Přináši klid, pocit čistoty a nevinnosti.

5/5 - (1 vote)